Biz Dental Klinik

biz-dental-logo-2

Kompozit dolgu uygulaması ile diş sağlığınıza yatırım yapmaya ne dersiniz? Sağlıklı bir ağız, günlük yaşamımızın kalitesini artırırken, bunun yanı sıra gülümsememizin ve kendimize olan güvenimizin de temelini oluşturur. Yeni nesil diş tedavileri ile artık diş çürükleri, kırıklar ve diğer bozukluklar karşısında çaresiz değiliz desek yanlış bir ifadede bulunmuş olmayız.

kompozitdolgu-bizdentalklinik

Kompozit Dolgu Nedir?

Kompozit dolgu, diş rengindeki bir malzeme ile dişleri onarmak ya da yenilemek için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Peki, geleneksel amalgam dolgulardan bu yeni nesil dolgunun farkı nedir? Geleneksel amalgam dolguların aksine, kompozit dolgular dişinizin doğal rengine daha uyumludur ve bu sebeple estetik açıdan şık durduğu için daha fazla tercih edilir.

Kompozit Dolgunun Avantajları

Kompozit dolgular, doğal bir görünüm sunarlar. Bu da gülümsediğinizde dolguların fark edilmesini engeller ve estetik açıdan memnun edici sonuçlar sağlar. Bu dolgunun uygulanması sağlık açısından da daha avantajlıdır. Kompozit dolgular, uygulanırken diş dokusunun minimal düzeyde kaybına yol açtığından kompozit dolgular ile hem dişin sağlam kısımları korunur hem de dolgu uygulanmış bölgenin dayanıklılığı artırılır.

Kompozit dolgular, metal dolgulara kıyasla daha iyi termal iletkenliğe sahiptir. Bu durum sıcak ve soğuk yiyeceklerin ya da içeceklerin dişlerdeki hassasiyete neden olma olasılığını azaltır. Kompozit dolgu ne kadar dayanır sorusunun cevabını merak edenler için hemen belirtelim. Bu dolgular, dişlerin çürümesine karşı dayanıklıdır ve genellikle uzun ömürlüdürler. Bu nedenle güvenle tercih edilirler.

Kompozit Dolgu Nasıl Yapılır?

Bu dolgu işlemi genellikle tek seansta tamamlanabilir. Bu tedavi seçeneği tahmin ettiğiniz gibi bir dizi adımda gerçekleşir. Öncelikle hekiminiz dolgu uygulanacak bölgeyi temizler ve gerek görürse çürük ya da hasarlı dokuyu çıkarır. Daha sonra, dişinize uygun renkteki kompozit reçinesi, özel bir teknikle uygulanır ve şekillendirilir. Ardından kompozit, UV ışığı ya da özel bir cihazla sertleştirilerek dişe sabitlenir. Son olarak dolgunun şekli ve yüzeyi ayarlanarak tedavi tamamlanır. Bu şekilde doğal dişlerinizle uyumlu bir görünüm ve oldukça dayanıklı bir dolgu elde edilir.

Kompozit dolgudan sonra yemek; eğer işlem sırasında anestezi uygulanmışsa, anestezinin etkisi geçtikten sonra, anestezi uygulanmamışsa tedaviden hemen sonra yenebilir.

Bu dolgular, modern diş hekimliğinin önemli bir parçasıdır ve pek çok hastanın tercih ettiği bir tedavi seçeneğidir. Estetik diş hekimliği alanında sıkça uygulanan bu dolgu işlemi; görünüm, dayanıklılık ve diş dokusunun korunması gibi avantajlarıyla diş sağlığınızı korumanın ve gülümsemenizi yenilemenin etkili bir yolunu sunar. Eğer siz de diş çürümesi, kırık ya da diğer estetik sorunlar yaşıyorsanız Biz Dental Diş Kliniği ile iletişime geçebilir, en uygun kompozit dolgu fiyatlarından faydalanarak kusursuz bir gülüşe sahip olabilirsiniz. Haydi! Harekete geçmenin tam zamanı.

× Online Randevu